Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
remeio
remeies
remeia
remeiem
remeieu
remeien
Imperfet
remeiava
remeiaves
remeiava
remeiÓvem
remeiÓveu
remeiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
remeÝ
remeiares
remeiÓ
remeiÓrem
remeiÓreu
remeiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
remeiar
remeiar
remeiar
remeiar
remeiar
remeiar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
remeiarÚ
remeiarÓs
remeiarÓ
remeiarem
remeiareu
remeiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
Condicional
remeiaria
remeiaries
remeiaria
remeiarÝem
remeiarÝeu
remeiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
reme´
reme´s
reme´
remeiem
remeieu
reme´n
Imperfet
remeiÚs
remeiessis
remeiÚs
remeiÚssim
remeiÚssiu
remeiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat
remeiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
remeia

reme´
remeiem
remeieu
reme´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
remeiant
Participi
remeiat
remeiada
remeiats
remeiades