Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
regalo
regales
regala
regalem
regaleu
regalen
Imperfet
regalava
regalaves
regalava
regalÓvem
regalÓveu
regalaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
regalÝ
regalares
regalÓ
regalÓrem
regalÓreu
regalaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
regalar
regalar
regalar
regalar
regalar
regalar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
regalarÚ
regalarÓs
regalarÓ
regalarem
regalareu
regalaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat
Condicional
regalaria
regalaries
regalaria
regalarÝem
regalarÝeu
regalarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
regali
regalis
regali
regalem
regaleu
regalin
Imperfet
regalÚs
regalessis
regalÚs
regalÚssim
regalÚssiu
regalessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat
regalat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
regala

regali
regalem
regaleu
regalin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
regalant
Participi
regalat
regalada
regalats
regalades