Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
refuto
refutes
refuta
refutem
refuteu
refuten
Imperfet
refutava
refutaves
refutava
refutÓvem
refutÓveu
refutaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
refutÝ
refutares
refutÓ
refutÓrem
refutÓreu
refutaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
refutar
refutar
refutar
refutar
refutar
refutar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
refutarÚ
refutarÓs
refutarÓ
refutarem
refutareu
refutaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat
Condicional
refutaria
refutaries
refutaria
refutarÝem
refutarÝeu
refutarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
refuti
refutis
refuti
refutem
refuteu
refutin
Imperfet
refutÚs
refutessis
refutÚs
refutÚssim
refutÚssiu
refutessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat
refutat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
refuta

refuti
refutem
refuteu
refutin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
refutant
Participi
refutat
refutada
refutats
refutades