Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
reculo
recules
recula
reculem
reculeu
reculen
Imperfet
reculava
reculaves
reculava
reculÓvem
reculÓveu
reculaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
reculÝ
reculares
reculÓ
reculÓrem
reculÓreu
recularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
recular
recular
recular
recular
recular
recular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
recularÚ
recularÓs
recularÓ
recularem
reculareu
recularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat
Condicional
recularia
recularies
recularia
recularÝem
recularÝeu
recularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
reculi
reculis
reculi
reculem
reculeu
reculin
Imperfet
reculÚs
reculessis
reculÚs
reculÚssim
reculÚssiu
reculessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat
reculat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
recula

reculi
reculem
reculeu
reculin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
reculant
Participi
reculat
reculada
reculats
reculades