Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
realitzo
realitzes
realitza
realitzem
realitzeu
realitzen
Imperfet
realitzava
realitzaves
realitzava
realitzŕvem
realitzŕveu
realitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
realitzí
realitzares
realitzŕ
realitzŕrem
realitzŕreu
realitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
realitzar
realitzar
realitzar
realitzar
realitzar
realitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
realitzaré
realitzarŕs
realitzarŕ
realitzarem
realitzareu
realitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
Condicional
realitzaria
realitzaries
realitzaria
realitzaríem
realitzaríeu
realitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
realitzi
realitzis
realitzi
realitzem
realitzeu
realitzin
Imperfet
realitzés
realitzessis
realitzés
realitzéssim
realitzéssiu
realitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat
realitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
realitza

realitzi
realitzem
realitzeu
realitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
realitzant
Participi
realitzat
realitzada
realitzats
realitzades