Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ratllo
ratlles
ratlla
ratllem
ratlleu
ratllen
Imperfet
ratllava
ratllaves
ratllava
ratllÓvem
ratllÓveu
ratllaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ratllÝ
ratllares
ratllÓ
ratllÓrem
ratllÓreu
ratllaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ratllar
ratllar
ratllar
ratllar
ratllar
ratllar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ratllarÚ
ratllarÓs
ratllarÓ
ratllarem
ratllareu
ratllaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
Condicional
ratllaria
ratllaries
ratllaria
ratllarÝem
ratllarÝeu
ratllarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ratlli
ratllis
ratlli
ratllem
ratlleu
ratllin
Imperfet
ratllÚs
ratllessis
ratllÚs
ratllÚssim
ratllÚssiu
ratllessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat
ratllat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ratlla

ratlli
ratllem
ratlleu
ratllin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ratllant
Participi
ratllat
ratllada
ratllats
ratllades