Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rastello
rastelles
rastella
rastellem
rastelleu
rastellen
Imperfet
rastellava
rastellaves
rastellava
rastellÓvem
rastellÓveu
rastellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
rastellÝ
rastellares
rastellÓ
rastellÓrem
rastellÓreu
rastellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
rastellar
rastellar
rastellar
rastellar
rastellar
rastellar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
rastellarÚ
rastellarÓs
rastellarÓ
rastellarem
rastellareu
rastellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
Condicional
rastellaria
rastellaries
rastellaria
rastellarÝem
rastellarÝeu
rastellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rastelli
rastellis
rastelli
rastellem
rastelleu
rastellin
Imperfet
rastellÚs
rastellessis
rastellÚs
rastellÚssim
rastellÚssiu
rastellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat
rastellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
rastella

rastelli
rastellem
rastelleu
rastellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
rastellant
Participi
rastellat
rastellada
rastellats
rastellades