Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rampillo
rampilles
rampilla
rampillem
rampilleu
rampillen
Imperfet
rampillava
rampillaves
rampillava
rampillÓvem
rampillÓveu
rampillaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
rampillÝ
rampillares
rampillÓ
rampillÓrem
rampillÓreu
rampillaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
rampillar
rampillar
rampillar
rampillar
rampillar
rampillar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
rampillarÚ
rampillarÓs
rampillarÓ
rampillarem
rampillareu
rampillaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
Condicional
rampillaria
rampillaries
rampillaria
rampillarÝem
rampillarÝeu
rampillarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rampilli
rampillis
rampilli
rampillem
rampilleu
rampillin
Imperfet
rampillÚs
rampillessis
rampillÚs
rampillÚssim
rampillÚssiu
rampillessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat
rampillat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
rampilla

rampilli
rampillem
rampilleu
rampillin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
rampillant
Participi
rampillat
rampillada
rampillats
rampillades