Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rampello
rampelles
rampella
rampellem
rampelleu
rampellen
Imperfet
rampellava
rampellaves
rampellava
rampellÓvem
rampellÓveu
rampellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
rampellÝ
rampellares
rampellÓ
rampellÓrem
rampellÓreu
rampellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
rampellar
rampellar
rampellar
rampellar
rampellar
rampellar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
rampellarÚ
rampellarÓs
rampellarÓ
rampellarem
rampellareu
rampellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
Condicional
rampellaria
rampellaries
rampellaria
rampellarÝem
rampellarÝeu
rampellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rampelli
rampellis
rampelli
rampellem
rampelleu
rampellin
Imperfet
rampellÚs
rampellessis
rampellÚs
rampellÚssim
rampellÚssiu
rampellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat
rampellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
rampella

rampelli
rampellem
rampelleu
rampellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
rampellant
Participi
rampellat
rampellada
rampellats
rampellades