Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ramalo
ramales
ramala
ramalem
ramaleu
ramalen
Imperfet
ramalava
ramalaves
ramalava
ramalÓvem
ramalÓveu
ramalaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ramalÝ
ramalares
ramalÓ
ramalÓrem
ramalÓreu
ramalaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ramalar
ramalar
ramalar
ramalar
ramalar
ramalar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ramalarÚ
ramalarÓs
ramalarÓ
ramalarem
ramalareu
ramalaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
Condicional
ramalaria
ramalaries
ramalaria
ramalarÝem
ramalarÝeu
ramalarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ramali
ramalis
ramali
ramalem
ramaleu
ramalin
Imperfet
ramalÚs
ramalessis
ramalÚs
ramalÚssim
ramalÚssiu
ramalessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat
ramalat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ramala

ramali
ramalem
ramaleu
ramalin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ramalant
Participi
ramalat
ramalada
ramalats
ramalades