Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
rallo
ralles
ralla
rallem
ralleu
rallen
Imperfet
rallava
rallaves
rallava
rallÓvem
rallÓveu
rallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
rallÝ
rallares
rallÓ
rallÓrem
rallÓreu
rallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
rallar
rallar
rallar
rallar
rallar
rallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
rallarÚ
rallarÓs
rallarÓ
rallarem
rallareu
rallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat
Condicional
rallaria
rallaries
rallaria
rallarÝem
rallarÝeu
rallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ralli
rallis
ralli
rallem
ralleu
rallin
Imperfet
rallÚs
rallessis
rallÚs
rallÚssim
rallÚssiu
rallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat
rallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ralla

ralli
rallem
ralleu
rallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
rallant
Participi
rallat
rallada
rallats
rallades