Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ra´mo
ra´mes
ra´ma
ra´mem
ra´meu
ra´men
Imperfet
ra´mava
ra´maves
ra´mava
ra´mÓvem
ra´mÓveu
ra´maven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ra´mÝ
ra´mares
ra´mÓ
ra´mÓrem
ra´mÓreu
ra´maren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ra´mar
ra´mar
ra´mar
ra´mar
ra´mar
ra´mar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ra´marÚ
ra´marÓs
ra´marÓ
ra´marem
ra´mareu
ra´maran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
Condicional
ra´maria
ra´maries
ra´maria
ra´marÝem
ra´marÝeu
ra´marien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ra´mi
ra´mis
ra´mi
ra´mem
ra´meu
ra´min
Imperfet
ra´mÚs
ra´messis
ra´mÚs
ra´mÚssim
ra´mÚssiu
ra´messin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat
ra´mat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ra´ma

ra´mi
ra´mem
ra´meu
ra´min
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ra´mant
Participi
ra´mat
ra´mada
ra´mats
ra´mades