Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
profetitzo
profetitzes
profetitza
profetitzem
profetitzeu
profetitzen
Imperfet
profetitzava
profetitzaves
profetitzava
profetitzŕvem
profetitzŕveu
profetitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
profetitzí
profetitzares
profetitzŕ
profetitzŕrem
profetitzŕreu
profetitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
profetitzar
profetitzar
profetitzar
profetitzar
profetitzar
profetitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
profetitzaré
profetitzarŕs
profetitzarŕ
profetitzarem
profetitzareu
profetitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
Condicional
profetitzaria
profetitzaries
profetitzaria
profetitzaríem
profetitzaríeu
profetitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
profetitzi
profetitzis
profetitzi
profetitzem
profetitzeu
profetitzin
Imperfet
profetitzés
profetitzessis
profetitzés
profetitzéssim
profetitzéssiu
profetitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat
profetitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
profetitza

profetitzi
profetitzem
profetitzeu
profetitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
profetitzant
Participi
profetitzat
profetitzada
profetitzats
profetitzades