Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
priso
prises
prisa
prisem
priseu
prisen
Imperfet
prisava
prisaves
prisava
prisàvem
prisàveu
prisaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
prisí
prisares
prisà
prisàrem
prisàreu
prisaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
prisar
prisar
prisar
prisar
prisar
prisar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
prisaré
prisaràs
prisarà
prisarem
prisareu
prisaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat
Condicional
prisaria
prisaries
prisaria
prisaríem
prisaríeu
prisarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
prisi
prisis
prisi
prisem
priseu
prisin
Imperfet
prisés
prisessis
prisés
priséssim
priséssiu
prisessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat
prisat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
prisa

prisi
prisem
priseu
prisin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
prisant
Participi
prisat
prisada
prisats
prisades