Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
presto
prestes
presta
prestem
presteu
presten
Imperfet
prestava
prestaves
prestava
prestÓvem
prestÓveu
prestaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
prestÝ
prestares
prestÓ
prestÓrem
prestÓreu
prestaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
prestar
prestar
prestar
prestar
prestar
prestar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
prestarÚ
prestarÓs
prestarÓ
prestarem
prestareu
prestaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat
Condicional
prestaria
prestaries
prestaria
prestarÝem
prestarÝeu
prestarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
presti
prestis
presti
prestem
presteu
prestin
Imperfet
prestÚs
prestessis
prestÚs
prestÚssim
prestÚssiu
prestessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat
prestat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
presta

presti
prestem
presteu
prestin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
prestant
Participi
prestat
prestada
prestats
prestades