Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
pressuritzo
pressuritzes
pressuritza
pressuritzem
pressuritzeu
pressuritzen
Imperfet
pressuritzava
pressuritzaves
pressuritzava
pressuritzŕvem
pressuritzŕveu
pressuritzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
pressuritzí
pressuritzares
pressuritzŕ
pressuritzŕrem
pressuritzŕreu
pressuritzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
pressuritzar
pressuritzar
pressuritzar
pressuritzar
pressuritzar
pressuritzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
pressuritzaré
pressuritzarŕs
pressuritzarŕ
pressuritzarem
pressuritzareu
pressuritzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
Condicional
pressuritzaria
pressuritzaries
pressuritzaria
pressuritzaríem
pressuritzaríeu
pressuritzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
pressuritzi
pressuritzis
pressuritzi
pressuritzem
pressuritzeu
pressuritzin
Imperfet
pressuritzés
pressuritzessis
pressuritzés
pressuritzéssim
pressuritzéssiu
pressuritzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat
pressuritzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
pressuritza

pressuritzi
pressuritzem
pressuritzeu
pressuritzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
pressuritzant
Participi
pressuritzat
pressuritzada
pressuritzats
pressuritzades