Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
prenuncio
prenuncies
prenuncia
prenunciem
prenuncieu
prenuncien
Imperfet
prenunciava
prenunciaves
prenunciava
prenunciÓvem
prenunciÓveu
prenunciaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
prenunciÝ
prenunciares
prenunciÓ
prenunciÓrem
prenunciÓreu
prenunciaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
prenunciar
prenunciar
prenunciar
prenunciar
prenunciar
prenunciar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
prenunciarÚ
prenunciarÓs
prenunciarÓ
prenunciarem
prenunciareu
prenunciaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
Condicional
prenunciaria
prenunciaries
prenunciaria
prenunciarÝem
prenunciarÝeu
prenunciarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
prenunci´
prenunci´s
prenunci´
prenunciem
prenuncieu
prenunci´n
Imperfet
prenunciÚs
prenunciessis
prenunciÚs
prenunciÚssim
prenunciÚssiu
prenunciessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat
prenunciat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
prenuncia

prenunci´
prenunciem
prenuncieu
prenunci´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
prenunciant
Participi
prenunciat
prenunciada
prenunciats
prenunciades