Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
premio
premies
premia
premiem
premieu
premien
Imperfet
premiava
premiaves
premiava
premiÓvem
premiÓveu
premiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
premiÝ
premiares
premiÓ
premiÓrem
premiÓreu
premiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
premiar
premiar
premiar
premiar
premiar
premiar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
premiarÚ
premiarÓs
premiarÓ
premiarem
premiareu
premiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat
Condicional
premiaria
premiaries
premiaria
premiarÝem
premiarÝeu
premiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
premi´
premi´s
premi´
premiem
premieu
premi´n
Imperfet
premiÚs
premiessis
premiÚs
premiÚssim
premiÚssiu
premiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat
premiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
premia

premi´
premiem
premieu
premi´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
premiant
Participi
premiat
premiada
premiats
premiades