Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
preconitzo
preconitzes
preconitza
preconitzem
preconitzeu
preconitzen
Imperfet
preconitzava
preconitzaves
preconitzava
preconitzŕvem
preconitzŕveu
preconitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
preconitzí
preconitzares
preconitzŕ
preconitzŕrem
preconitzŕreu
preconitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
preconitzar
preconitzar
preconitzar
preconitzar
preconitzar
preconitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
preconitzaré
preconitzarŕs
preconitzarŕ
preconitzarem
preconitzareu
preconitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
Condicional
preconitzaria
preconitzaries
preconitzaria
preconitzaríem
preconitzaríeu
preconitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
preconitzi
preconitzis
preconitzi
preconitzem
preconitzeu
preconitzin
Imperfet
preconitzés
preconitzessis
preconitzés
preconitzéssim
preconitzéssiu
preconitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat
preconitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
preconitza

preconitzi
preconitzem
preconitzeu
preconitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
preconitzant
Participi
preconitzat
preconitzada
preconitzats
preconitzades