Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
potencio
potencies
potencia
potenciem
potencieu
potencien
Imperfet
potenciava
potenciaves
potenciava
potenciÓvem
potenciÓveu
potenciaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
potenciÝ
potenciares
potenciÓ
potenciÓrem
potenciÓreu
potenciaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
potenciar
potenciar
potenciar
potenciar
potenciar
potenciar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
potenciarÚ
potenciarÓs
potenciarÓ
potenciarem
potenciareu
potenciaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
Condicional
potenciaria
potenciaries
potenciaria
potenciarÝem
potenciarÝeu
potenciarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
potenci´
potenci´s
potenci´
potenciem
potencieu
potenci´n
Imperfet
potenciÚs
potenciessis
potenciÚs
potenciÚssim
potenciÚssiu
potenciessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat
potenciat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
potencia

potenci´
potenciem
potencieu
potenci´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
potenciant
Participi
potenciat
potenciada
potenciats
potenciades