Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
posseeixo
posseeixes
posseeix
posse´m
posse´u
posseeixen
Imperfet
posse´a
posse´es
posse´a
posseÝem
posseÝeu
posse´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
posseÝ
posse´res
posseÝ
posseÝrem
posseÝreu
posse´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
posseir
posseir
posseir
posseir
posseir
posseir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
posseirÚ
posseirÓs
posseirÓ
posseirem
posseireu
posseiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
Condicional
posseiria
posseiries
posseiria
posseirÝem
posseirÝeu
posseirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
posseeixi
posseeixis
posseeixi
posse´m
posse´u
posseeixin
Imperfet
posseÝs
posse´ssis
posseÝs
posseÝssim
posseÝssiu
posse´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t
posse´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
posseeix

posseeixi
posse´m
posse´u
posseeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
posseint
Participi
posse´t
posse´da
posse´ts
posse´des