Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
plorinyo
plorinyes
plorinya
plorinyem
plorinyeu
plorinyen
Imperfet
plorinyava
plorinyaves
plorinyava
plorinyŕvem
plorinyŕveu
plorinyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
plorinyí
plorinyares
plorinyŕ
plorinyŕrem
plorinyŕreu
plorinyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
plorinyar
plorinyar
plorinyar
plorinyar
plorinyar
plorinyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
plorinyaré
plorinyarŕs
plorinyarŕ
plorinyarem
plorinyareu
plorinyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
Condicional
plorinyaria
plorinyaries
plorinyaria
plorinyaríem
plorinyaríeu
plorinyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
plorinyi
plorinyis
plorinyi
plorinyem
plorinyeu
plorinyin
Imperfet
plorinyés
plorinyessis
plorinyés
plorinyéssim
plorinyéssiu
plorinyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat
plorinyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
plorinya

plorinyi
plorinyem
plorinyeu
plorinyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
plorinyant
Participi
plorinyat
plorinyada
plorinyats
plorinyades