Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
plašo
places
plaša
placem
placeu
placen
Imperfet
plašava
plašaves
plašava
plašÓvem
plašÓveu
plašaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
placÝ
plašares
plašÓ
plašÓrem
plašÓreu
plašaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
plašar
plašar
plašar
plašar
plašar
plašar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
plašarÚ
plašarÓs
plašarÓ
plašarem
plašareu
plašaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat
Condicional
plašaria
plašaries
plašaria
plašarÝem
plašarÝeu
plašarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
placi
placis
placi
placem
placeu
placin
Imperfet
placÚs
placessis
placÚs
placÚssim
placÚssiu
placessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat
plašat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
plaša

placi
placem
placeu
placin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
plašant
Participi
plašat
plašada
plašats
plašades