Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
pitjoro
pitjores
pitjora
pitjorem
pitjoreu
pitjoren
Imperfet
pitjorava
pitjoraves
pitjorava
pitjorŕvem
pitjorŕveu
pitjoraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
pitjorí
pitjorares
pitjorŕ
pitjorŕrem
pitjorŕreu
pitjoraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
pitjorar
pitjorar
pitjorar
pitjorar
pitjorar
pitjorar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
pitjoraré
pitjorarŕs
pitjorarŕ
pitjorarem
pitjorareu
pitjoraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
Condicional
pitjoraria
pitjoraries
pitjoraria
pitjoraríem
pitjoraríeu
pitjorarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
pitjori
pitjoris
pitjori
pitjorem
pitjoreu
pitjorin
Imperfet
pitjorés
pitjoressis
pitjorés
pitjoréssim
pitjoréssiu
pitjoressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat
pitjorat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
pitjora

pitjori
pitjorem
pitjoreu
pitjorin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
pitjorant
Participi
pitjorat
pitjorada
pitjorats
pitjorades