Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
pillo
pilles
pilla
pillem
pilleu
pillen
Imperfet
pillava
pillaves
pillava
pillÓvem
pillÓveu
pillaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
pillÝ
pillares
pillÓ
pillÓrem
pillÓreu
pillaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
pillar
pillar
pillar
pillar
pillar
pillar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
pillarÚ
pillarÓs
pillarÓ
pillarem
pillareu
pillaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat
Condicional
pillaria
pillaries
pillaria
pillarÝem
pillarÝeu
pillarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
pilli
pillis
pilli
pillem
pilleu
pillin
Imperfet
pillÚs
pillessis
pillÚs
pillÚssim
pillÚssiu
pillessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat
pillat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
pilla

pilli
pillem
pilleu
pillin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
pillant
Participi
pillat
pillada
pillats
pillades