Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
peüllo
peülles
peülla
peüllem
peülleu
peüllen
Imperfet
peüllava
peüllaves
peüllava
peüllŕvem
peüllŕveu
peüllaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
peüllí
peüllares
peüllŕ
peüllŕrem
peüllŕreu
peüllaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
peüllar
peüllar
peüllar
peüllar
peüllar
peüllar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
peüllaré
peüllarŕs
peüllarŕ
peüllarem
peüllareu
peüllaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
Condicional
peüllaria
peüllaries
peüllaria
peüllaríem
peüllaríeu
peüllarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
peülli
peüllis
peülli
peüllem
peülleu
peüllin
Imperfet
peüllés
peüllessis
peüllés
peülléssim
peülléssiu
peüllessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat
peüllat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
peülla

peülli
peüllem
peülleu
peüllin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
peüllant
Participi
peüllat
peüllada
peüllats
peüllades