Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
petjo
petges
petja
petgem
petgeu
petgen
Imperfet
petjava
petjaves
petjava
petjŕvem
petjŕveu
petjaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
petgí
petjares
petjŕ
petjŕrem
petjŕreu
petjaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
petjar
petjar
petjar
petjar
petjar
petjar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
petjaré
petjarŕs
petjarŕ
petjarem
petjareu
petjaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat
Condicional
petjaria
petjaries
petjaria
petjaríem
petjaríeu
petjarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
petgi
petgis
petgi
petgem
petgeu
petgin
Imperfet
petgés
petgessis
petgés
petgéssim
petgéssiu
petgessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat
petjat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
petja

petgi
petgem
petgeu
petgin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
petjant
Participi
petjat
petjada
petjats
petjades