Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
permuto
permutes
permuta
permutem
permuteu
permuten
Imperfet
permutava
permutaves
permutava
permutÓvem
permutÓveu
permutaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
permutÝ
permutares
permutÓ
permutÓrem
permutÓreu
permutaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
permutar
permutar
permutar
permutar
permutar
permutar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
permutarÚ
permutarÓs
permutarÓ
permutarem
permutareu
permutaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat
Condicional
permutaria
permutaries
permutaria
permutarÝem
permutarÝeu
permutarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
permuti
permutis
permuti
permutem
permuteu
permutin
Imperfet
permutÚs
permutessis
permutÚs
permutÚssim
permutÚssiu
permutessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat
permutat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
permuta

permuti
permutem
permuteu
permutin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
permutant
Participi
permutat
permutada
permutats
permutades