Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
perjuro
perjures
perjura
perjurem
perjureu
perjuren
Imperfet
perjurava
perjuraves
perjurava
perjurŕvem
perjurŕveu
perjuraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
perjurí
perjurares
perjurŕ
perjurŕrem
perjurŕreu
perjuraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
perjurar
perjurar
perjurar
perjurar
perjurar
perjurar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
perjuraré
perjurarŕs
perjurarŕ
perjurarem
perjurareu
perjuraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
Condicional
perjuraria
perjuraries
perjuraria
perjuraríem
perjuraríeu
perjurarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
perjuri
perjuris
perjuri
perjurem
perjureu
perjurin
Imperfet
perjurés
perjuressis
perjurés
perjuréssim
perjuréssiu
perjuressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat
perjurat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
perjura

perjuri
perjurem
perjureu
perjurin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
perjurant
Participi
perjurat
perjurada
perjurats
perjurades