Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
pello
pelles
pella
pellem
pelleu
pellen
Imperfet
pellava
pellaves
pellava
pellÓvem
pellÓveu
pellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
pellÝ
pellares
pellÓ
pellÓrem
pellÓreu
pellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
pellar
pellar
pellar
pellar
pellar
pellar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
pellarÚ
pellarÓs
pellarÓ
pellarem
pellareu
pellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat
Condicional
pellaria
pellaries
pellaria
pellarÝem
pellarÝeu
pellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
pelli
pellis
pelli
pellem
pelleu
pellin
Imperfet
pellÚs
pellessis
pellÚs
pellÚssim
pellÚssiu
pellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat
pellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
pella

pelli
pellem
pelleu
pellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
pellant
Participi
pellat
pellada
pellats
pellades