Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
pelo
peles
pela
pelem
peleu
pelen
Imperfet
pelava
pelaves
pelava
pelÓvem
pelÓveu
pelaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
pelÝ
pelares
pelÓ
pelÓrem
pelÓreu
pelaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
pelar
pelar
pelar
pelar
pelar
pelar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
pelarÚ
pelarÓs
pelarÓ
pelarem
pelareu
pelaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat
Condicional
pelaria
pelaries
pelaria
pelarÝem
pelarÝeu
pelarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
peli
pelis
peli
pelem
peleu
pelin
Imperfet
pelÚs
pelessis
pelÚs
pelÚssim
pelÚssiu
pelessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat
pelat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
pela

peli
pelem
peleu
pelin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
pelant
Participi
pelat
pelada
pelats
pelades