Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
pasto
pastes
pasta
pastem
pasteu
pasten
Imperfet
pastava
pastaves
pastava
pastÓvem
pastÓveu
pastaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
pastÝ
pastares
pastÓ
pastÓrem
pastÓreu
pastaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
pastar
pastar
pastar
pastar
pastar
pastar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
pastarÚ
pastarÓs
pastarÓ
pastarem
pastareu
pastaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat
Condicional
pastaria
pastaries
pastaria
pastarÝem
pastarÝeu
pastarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
pasti
pastis
pasti
pastem
pasteu
pastin
Imperfet
pastÚs
pastessis
pastÚs
pastÚssim
pastÚssiu
pastessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat
pastat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
pasta

pasti
pastem
pasteu
pastin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
pastant
Participi
pastat
pastada
pastats
pastades