Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
parasito
parasites
parasita
parasitem
parasiteu
parasiten
Imperfet
parasitava
parasitaves
parasitava
parasitÓvem
parasitÓveu
parasitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
parasitÝ
parasitares
parasitÓ
parasitÓrem
parasitÓreu
parasitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
parasitar
parasitar
parasitar
parasitar
parasitar
parasitar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
parasitarÚ
parasitarÓs
parasitarÓ
parasitarem
parasitareu
parasitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
Condicional
parasitaria
parasitaries
parasitaria
parasitarÝem
parasitarÝeu
parasitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
parasiti
parasitis
parasiti
parasitem
parasiteu
parasitin
Imperfet
parasitÚs
parasitessis
parasitÚs
parasitÚssim
parasitÚssiu
parasitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat
parasitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
parasita

parasiti
parasitem
parasiteu
parasitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
parasitant
Participi
parasitat
parasitada
parasitats
parasitades