Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
pallo
palles
palla
pallem
palleu
pallen
Imperfet
pallava
pallaves
pallava
pallÓvem
pallÓveu
pallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
pallÝ
pallares
pallÓ
pallÓrem
pallÓreu
pallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
pallar
pallar
pallar
pallar
pallar
pallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
pallarÚ
pallarÓs
pallarÓ
pallarem
pallareu
pallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat
Condicional
pallaria
pallaries
pallaria
pallarÝem
pallarÝeu
pallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
palli
pallis
palli
pallem
palleu
pallin
Imperfet
pallÚs
pallessis
pallÚs
pallÚssim
pallÚssiu
pallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat
pallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
palla

palli
pallem
palleu
pallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
pallant
Participi
pallat
pallada
pallats
pallades