Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
palatalitzo
palatalitzes
palatalitza
palatalitzem
palatalitzeu
palatalitzen
Imperfet
palatalitzava
palatalitzaves
palatalitzava
palatalitzŕvem
palatalitzŕveu
palatalitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
palatalitzí
palatalitzares
palatalitzŕ
palatalitzŕrem
palatalitzŕreu
palatalitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
palatalitzar
palatalitzar
palatalitzar
palatalitzar
palatalitzar
palatalitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
palatalitzaré
palatalitzarŕs
palatalitzarŕ
palatalitzarem
palatalitzareu
palatalitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
Condicional
palatalitzaria
palatalitzaries
palatalitzaria
palatalitzaríem
palatalitzaríeu
palatalitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
palatalitzi
palatalitzis
palatalitzi
palatalitzem
palatalitzeu
palatalitzin
Imperfet
palatalitzés
palatalitzessis
palatalitzés
palatalitzéssim
palatalitzéssiu
palatalitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat
palatalitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
palatalitza

palatalitzi
palatalitzem
palatalitzeu
palatalitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
palatalitzant
Participi
palatalitzat
palatalitzada
palatalitzats
palatalitzades