Infinitiu

Verbs en catal

Fent clic es mostra la segona conjugaci
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
paeixo
paeixes
paeix
pam
pau
paeixen
Imperfet
paa
paes
paa
paem
paeu
paen
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
pat
pat
pat
pat
pat
pat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
pat
pat
pat
pat
pat
pat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
pa
pares
pa
parem
pareu
paren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
pat
pat
pat
pat
pat
pat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
pair
pair
pair
pair
pair
pair
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
pat
pat
pat
pat
pat
pat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
pair
pairs
pair
pairem
paireu
pairan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
pat
pat
pat
pat
pat
pat
Condicional
pairia
pairies
pairia
pairem
paireu
pairien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
pat
pat
pat
pat
pat
pat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
paeixi
paeixis
paeixi
pam
pau
paeixin
Imperfet
pas
passis
pas
passim
passiu
passin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
pat
pat
pat
pat
pat
pat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
pat
pat
pat
pat
pat
pat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
paeix

paeixi
pam
pau
paeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
paint
Participi
pat
pada
pats
pades