Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ovalo
ovales
ovala
ovalem
ovaleu
ovalen
Imperfet
ovalava
ovalaves
ovalava
ovalÓvem
ovalÓveu
ovalaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
ovalÝ
ovalares
ovalÓ
ovalÓrem
ovalÓreu
ovalaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ovalar
ovalar
ovalar
ovalar
ovalar
ovalar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ovalarÚ
ovalarÓs
ovalarÓ
ovalarem
ovalareu
ovalaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
Condicional
ovalaria
ovalaries
ovalaria
ovalarÝem
ovalarÝeu
ovalarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ovali
ovalis
ovali
ovalem
ovaleu
ovalin
Imperfet
ovalÚs
ovalessis
ovalÚs
ovalÚssim
ovalÚssiu
ovalessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat
ovalat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ovala

ovali
ovalem
ovaleu
ovalin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ovalant
Participi
ovalat
ovalada
ovalats
ovalades