Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
oscilˇlo
oscilˇles
oscilˇla
oscilˇlem
oscilˇleu
oscilˇlen
Imperfet
oscilˇlava
oscilˇlaves
oscilˇlava
oscilˇlŕvem
oscilˇlŕveu
oscilˇlaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
oscilˇlí
oscilˇlares
oscilˇlŕ
oscilˇlŕrem
oscilˇlŕreu
oscilˇlaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
oscilˇlar
oscilˇlar
oscilˇlar
oscilˇlar
oscilˇlar
oscilˇlar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
oscilˇlaré
oscilˇlarŕs
oscilˇlarŕ
oscilˇlarem
oscilˇlareu
oscilˇlaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
Condicional
oscilˇlaria
oscilˇlaries
oscilˇlaria
oscilˇlaríem
oscilˇlaríeu
oscilˇlarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
oscilˇli
oscilˇlis
oscilˇli
oscilˇlem
oscilˇleu
oscilˇlin
Imperfet
oscilˇlés
oscilˇlessis
oscilˇlés
oscilˇléssim
oscilˇléssiu
oscilˇlessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat
oscilˇlat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
oscilˇla

oscilˇli
oscilˇlem
oscilˇleu
oscilˇlin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
oscilˇlant
Participi
oscilˇlat
oscilˇlada
oscilˇlats
oscilˇlades