Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
optimitzo
optimitzes
optimitza
optimitzem
optimitzeu
optimitzen
Imperfet
optimitzava
optimitzaves
optimitzava
optimitzŕvem
optimitzŕveu
optimitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
optimitzí
optimitzares
optimitzŕ
optimitzŕrem
optimitzŕreu
optimitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
optimitzar
optimitzar
optimitzar
optimitzar
optimitzar
optimitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
optimitzaré
optimitzarŕs
optimitzarŕ
optimitzarem
optimitzareu
optimitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
Condicional
optimitzaria
optimitzaries
optimitzaria
optimitzaríem
optimitzaríeu
optimitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
optimitzi
optimitzis
optimitzi
optimitzem
optimitzeu
optimitzin
Imperfet
optimitzés
optimitzessis
optimitzés
optimitzéssim
optimitzéssiu
optimitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat
optimitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
optimitza

optimitzi
optimitzem
optimitzeu
optimitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
optimitzant
Participi
optimitzat
optimitzada
optimitzats
optimitzades