Infinitiu

Verbs en catal

Fent clic es mostra la segona conjugaci
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
oeixo
oeixes
oeix
om
ou
oeixen
Imperfet
oa
oes
oa
oem
oeu
oen
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ot
ot
ot
ot
ot
ot
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ot
ot
ot
ot
ot
ot
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
o
ores
o
orem
oreu
oren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ot
ot
ot
ot
ot
ot
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
oir
oir
oir
oir
oir
oir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ot
ot
ot
ot
ot
ot
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
oir
oirs
oir
oirem
oireu
oiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ot
ot
ot
ot
ot
ot
Condicional
oiria
oiries
oiria
oirem
oireu
oirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ot
ot
ot
ot
ot
ot

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
oeixi
oeixis
oeixi
om
ou
oeixin
Imperfet
os
ossis
os
ossim
ossiu
ossin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ot
ot
ot
ot
ot
ot
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ot
ot
ot
ot
ot
ot

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
oeix

oeixi
om
ou
oeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
oint
Participi
ot
oda
ots
odes