Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
obstrueixo
obstrueixes
obstrueix
obstru´m
obstru´u
obstrueixen
Imperfet
obstru´a
obstru´es
obstru´a
obstruÝem
obstruÝeu
obstru´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
obstruÝ
obstru´res
obstruÝ
obstruÝrem
obstruÝreu
obstru´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
obstruir
obstruir
obstruir
obstruir
obstruir
obstruir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
obstruirÚ
obstruirÓs
obstruirÓ
obstruirem
obstruireu
obstruiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
Condicional
obstruiria
obstruiries
obstruiria
obstruirÝem
obstruirÝeu
obstruirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
obstrueixi
obstrueixis
obstrueixi
obstru´m
obstru´u
obstrueixin
Imperfet
obstruÝs
obstru´ssis
obstruÝs
obstruÝssim
obstruÝssiu
obstru´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t
obstru´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
obstrueix

obstrueixi
obstru´m
obstru´u
obstrueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
obstruint
Participi
obstru´t
obstru´da
obstru´ts
obstru´des