Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
niello
nielles
niella
niellem
nielleu
niellen
Imperfet
niellava
niellaves
niellava
niellÓvem
niellÓveu
niellaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
niellÝ
niellares
niellÓ
niellÓrem
niellÓreu
niellaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
niellar
niellar
niellar
niellar
niellar
niellar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
niellarÚ
niellarÓs
niellarÓ
niellarem
niellareu
niellaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat
Condicional
niellaria
niellaries
niellaria
niellarÝem
niellarÝeu
niellarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
nielli
niellis
nielli
niellem
nielleu
niellin
Imperfet
niellÚs
niellessis
niellÚs
niellÚssim
niellÚssiu
niellessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat
niellat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
niella

nielli
niellem
nielleu
niellin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
niellant
Participi
niellat
niellada
niellats
niellades