Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
neulo
neules
neula
neulem
neuleu
neulen
Imperfet
neulava
neulaves
neulava
neulÓvem
neulÓveu
neulaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
neulÝ
neulares
neulÓ
neulÓrem
neulÓreu
neularen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
neular
neular
neular
neular
neular
neular
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
neularÚ
neularÓs
neularÓ
neularem
neulareu
neularan
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat
Condicional
neularia
neularies
neularia
neularÝem
neularÝeu
neularien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
neuli
neulis
neuli
neulem
neuleu
neulin
Imperfet
neulÚs
neulessis
neulÚs
neulÚssim
neulÚssiu
neulessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat
neulat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
neula

neuli
neulem
neuleu
neulin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
neulant
Participi
neulat
neulada
neulats
neulades