Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mutilo
mutiles
mutila
mutilem
mutileu
mutilen
Imperfet
mutilava
mutilaves
mutilava
mutilÓvem
mutilÓveu
mutilaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
mutilÝ
mutilares
mutilÓ
mutilÓrem
mutilÓreu
mutilaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
mutilar
mutilar
mutilar
mutilar
mutilar
mutilar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
mutilarÚ
mutilarÓs
mutilarÓ
mutilarem
mutilareu
mutilaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
Condicional
mutilaria
mutilaries
mutilaria
mutilarÝem
mutilarÝeu
mutilarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mutili
mutilis
mutili
mutilem
mutileu
mutilin
Imperfet
mutilÚs
mutilessis
mutilÚs
mutilÚssim
mutilÚssiu
mutilessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat
mutilat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
mutila

mutili
mutilem
mutileu
mutilin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
mutilant
Participi
mutilat
mutilada
mutilats
mutilades