Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
musteeixo
musteeixes
musteeix
muste´m
muste´u
musteeixen
Imperfet
muste´a
muste´es
muste´a
musteÝem
musteÝeu
muste´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
musteÝ
muste´res
musteÝ
musteÝrem
musteÝreu
muste´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
musteir
musteir
musteir
musteir
musteir
musteir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
musteirÚ
musteirÓs
musteirÓ
musteirem
musteireu
musteiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
Condicional
musteiria
musteiries
musteiria
musteirÝem
musteirÝeu
musteirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
musteeixi
musteeixis
musteeixi
muste´m
muste´u
musteeixin
Imperfet
musteÝs
muste´ssis
musteÝs
musteÝssim
musteÝssiu
muste´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t
muste´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
musteeix

musteeixi
muste´m
muste´u
musteeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
musteint
Participi
muste´t
muste´da
muste´ts
muste´des