Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mussito
mussites
mussita
mussitem
mussiteu
mussiten
Imperfet
mussitava
mussitaves
mussitava
mussitÓvem
mussitÓveu
mussitaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
mussitÝ
mussitares
mussitÓ
mussitÓrem
mussitÓreu
mussitaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
mussitar
mussitar
mussitar
mussitar
mussitar
mussitar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
mussitarÚ
mussitarÓs
mussitarÓ
mussitarem
mussitareu
mussitaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
Condicional
mussitaria
mussitaries
mussitaria
mussitarÝem
mussitarÝeu
mussitarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mussiti
mussitis
mussiti
mussitem
mussiteu
mussitin
Imperfet
mussitÚs
mussitessis
mussitÚs
mussitÚssim
mussitÚssiu
mussitessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat
mussitat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
mussita

mussiti
mussitem
mussiteu
mussitin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
mussitant
Participi
mussitat
mussitada
mussitats
mussitades