Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
muse´tzo
muse´tzes
muse´tza
muse´tzem
muse´tzeu
muse´tzen
Imperfet
muse´tzava
muse´tzaves
muse´tzava
muse´tzÓvem
muse´tzÓveu
muse´tzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
muse´tzÝ
muse´tzares
muse´tzÓ
muse´tzÓrem
muse´tzÓreu
muse´tzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
muse´tzar
muse´tzar
muse´tzar
muse´tzar
muse´tzar
muse´tzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
muse´tzarÚ
muse´tzarÓs
muse´tzarÓ
muse´tzarem
muse´tzareu
muse´tzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
Condicional
muse´tzaria
muse´tzaries
muse´tzaria
muse´tzarÝem
muse´tzarÝeu
muse´tzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
muse´tzi
muse´tzis
muse´tzi
muse´tzem
muse´tzeu
muse´tzin
Imperfet
muse´tzÚs
muse´tzessis
muse´tzÚs
muse´tzÚssim
muse´tzÚssiu
muse´tzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat
muse´tzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
muse´tza

muse´tzi
muse´tzem
muse´tzeu
muse´tzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
muse´tzant
Participi
muse´tzat
muse´tzada
muse´tzats
muse´tzades