Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
murallo
muralles
muralla
murallem
muralleu
murallen
Imperfet
murallava
murallaves
murallava
murallÓvem
murallÓveu
murallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
murallÝ
murallares
murallÓ
murallÓrem
murallÓreu
murallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
murallar
murallar
murallar
murallar
murallar
murallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
murallarÚ
murallarÓs
murallarÓ
murallarem
murallareu
murallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat
Condicional
murallaria
murallaries
murallaria
murallarÝem
murallarÝeu
murallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
muralli
murallis
muralli
murallem
muralleu
murallin
Imperfet
murallÚs
murallessis
murallÚs
murallÚssim
murallÚssiu
murallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat
murallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
muralla

muralli
murallem
muralleu
murallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
murallant
Participi
murallat
murallada
murallats
murallades