Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
modelo
modeles
modela
modelem
modeleu
modelen
Imperfet
modelava
modelaves
modelava
modelÓvem
modelÓveu
modelaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
modelÝ
modelares
modelÓ
modelÓrem
modelÓreu
modelaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
modelar
modelar
modelar
modelar
modelar
modelar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
modelarÚ
modelarÓs
modelarÓ
modelarem
modelareu
modelaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat
Condicional
modelaria
modelaries
modelaria
modelarÝem
modelarÝeu
modelarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
modeli
modelis
modeli
modelem
modeleu
modelin
Imperfet
modelÚs
modelessis
modelÚs
modelÚssim
modelÚssiu
modelessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat
modelat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
modela

modeli
modelem
modeleu
modelin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
modelant
Participi
modelat
modelada
modelats
modelades