Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
moblo
mobles
mobla
moblem
mobleu
moblen
Imperfet
moblava
moblaves
moblava
moblÓvem
moblÓveu
moblaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
moblÝ
moblares
moblÓ
moblÓrem
moblÓreu
moblaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
moblar
moblar
moblar
moblar
moblar
moblar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
moblarÚ
moblarÓs
moblarÓ
moblarem
moblareu
moblaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat
Condicional
moblaria
moblaries
moblaria
moblarÝem
moblarÝeu
moblarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
mobli
moblis
mobli
moblem
mobleu
moblin
Imperfet
moblÚs
moblessis
moblÚs
moblÚssim
moblÚssiu
moblessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat
moblat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
mobla

mobli
moblem
mobleu
moblin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
moblant
Participi
moblat
moblada
moblats
moblades